Zabezpieczenie forum. Jak chronić się przed spamem?

Oprogramowanie phpBB, phpBB3, phpBB 3.1, Simple Machines Forum (SMF), MyBB, PunBB, miniBB, vBulletin (vB), Invision Power Board (IPB)

Każdy użytkownik internetu wielokrotnie zetknął się ze spamem w sieci. Niechciane wiadomości elektroniczne, głównie informacje komercyjne o jednakowej treści, wysyłane do nieznanych osób – tak krótko można by zdefiniować słowo spam. Ze spamem mamy do czynienia gdy jednocześnie spełnione są trzy warunki: 1. treść wiadomości jest niezależna od tożsamości odbiorcy 2. odbiorca nie wyraził zgody na jej otrzymanie 3. Z treści wiadomości wynika, że nadawca może odnieść nieproporcjonalnie wysokie zyski w stosunku do potencjalnych korzyści odbiorcy.

Jak wygląda spam na forum dyskusyjnym?

Problem ze spamem nie ominął również forów internetowych. Najczęstszym rodzajem spamu na forach jest SEO spam, który wspiera pozycjonowanie stron WWW. Spamerskie metody pozycjonowania określane są czasami jako „black hat SEO”. Taki spam rozsyłają w ogromnej ilości programy typu XRumer i najczęściej przybiera on formę niewielkich objętościowo tekstów, które zawsze zawierają przekierowanie do pozycjonowanej domeny. Treść takiego tekstu ma z reguły niewiele wspólnego ani z tematem wątku, ani z wypowiedziami pozostałych użytkowników forum. Link przekierowujący, opublikowany na potrzeby działań black hat SEO, ma najczęściej charakter tzw. anchor textu, czyli linku „wstawionego” w słowo kluczowe, istotne dla pozycjonowania. Chociaż firma Google wprowadziła zmiany do algorytmu wyszukiwania i potencjalnych spamerów mogą spotkać poważne konsekwencje, np. w postaci nałożenia filtru na pozycjonowaną domenę, lub całkowite usunięcie jej z indeksu wyszukiwarki – spam wciąż wykorzystywany jest do pozycjonowania stron WWW.

Na forach często spotyka się także spam w postaci wpisów użytkowników, którzy próbują wykorzystać fora internetowe w celach reklamowych. Spamerzy zamieszczają posty, które w sposób nachalny zachwalają określoną firmę i polecają jej produkty lub usługi. Bywa, że spamerzy specjalnie zakładają jakieś wątki czy otwierają dyskusję, by w odpowiednim momencie wprowadzić reklamowe treści. Czasem są zarówno inicjatorami tematów, jak i odpowiadającymi na zadawane przez siebie pytania (oczywiście z różnych loginów).

Jak zabezpieczyć forum przed spamem?

Spam na forum jest nie tylko szkodliwy, ale także niezwykle uciążliwy dla użytkowników forum. Co zrobić, jeżeli na forum dyskusyjnym pojawi się dziwny wątek, a w nim post, do którego dołączonych jest wiele linków np. do stron erotycznych? Odpowiedź wydaje się prosta. Administrator powinien skasować taki wątek i zbanować jego autora. Co jednak, gdy problem się powtórzy, a wraz z rozwojem forum napływ spamu będzie się nasilać? Za pomocą dodatkowych modyfikacji i programów antyspamowych można lepiej zabezpieczyć stronę forum przed atakami spamerów, a także hakerów czy robotów sieciowych. Roboty sieciowe to programy, które służą do zbierania danych i przeczesują internet w ich poszukiwaniu. Najczęściej wykorzystują zgromadzone dane w celu dodawania informacji do wyszukiwarek i narzędzi analitycznych. Istnieje jednak wiele robotów zbierających informacje w zupełnie innych celach, w tym również do pozyskiwania adresów email ze stron, a następnie rozsyłania mailingów, czy generowania pustego ruchu i fałszowania realnych statystyki odwiedzin.

Jeśli chodzi o skuteczne zabezpieczenie się przed sztucznymi rejestracjami, domyślna captcha MyBB to za mało. Dobrym pomysłem może być dodatkowe pytanie antyspamowe. W formularzu rejestracji należy umieścić dodatkowe pole, w którym musimy odpowiedzieć na losowo wybrane pytanie. Ponieważ spamboty poradzą sobie z prostymi zagadkami, nie jest łatwo dobrać pytanie, które umożliwi rejestrację wyłącznie osobom z dobrymi intencjami.

Istnieje wiele problemów, przed którymi stają administratorzy forów internetowych w związku ze wzmożonym atakami spamerów czy aktywnością robotów sieciowych. Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego forum, skontaktuj się z phpBB Assistant. Zaproponujemy ci najlepsze rozwiązania i pomożemy skutecznie walczyć ze spamem.

phpBB Assistant

ul. Św. Rocha 13/15 lok. 115

15-879 Białystok, woj. podlaskie

fanpage facebook instagram google +1

tel. 505 398-720

biuro@phpbb-assistant.com

GG: 4002833

100% Zaufania

Dołącz do grona zadowolonych Klientów!

phpBB Assistant to firma Nr 1 w POLSCE, która specjalizuje się w internetowych forach dyskusyjnych. Zaufało nam ponad 500 Klientów z całego świata.

TELEFON DOSTĘPNY CAŁĄ DOBĘ:

505 398-720