Zakładanie forum internetowego

Założenie forum phpBB, phpBB3, phpBB 3.1, Simple Machines Forum (SMF), MyBB, PunBB, miniBB, vBulletin (vB), Invision Power Board (IPB)

Choć fora dyskusyjne odwiedza mnóstwo internautów, na ich zakładaniu znają się nieliczni. Dlaczego takie miejsca w ogóle powstają? Jak je stworzyć? I przede wszystkim: czy warto?

Miejsca wirtualnych spotkań

Choć fora dyskusyjne mogą wydać się wynalazkiem nowym i innowacyjnym – zwłaszcza starszym użytkownikom, którzy nie potrafią swobodnie poruszać się po sieci – to ich tradycja sięga czasów starożytnych. Związek z antykiem zdradza zresztą sama nazwa tych miejsc.

„Forum internetowe” wywodzi się od łacińskiego słowa „forum”, oznaczającego rynek, przestrzeń publiczną czy otwarty plac. W XVII w. zaczęło ono być wykorzystywane do określania miejsc zgromadzeń i publicznej dyskusji – i w tym znaczeniu używamy go do dziś. Także w sieci.

Forum internetowe jest miejscem wymiany opinii. Od sekcji z komentarzami pod artykułem odróżnia je większe uporządkowanie informacji i fakt, że dyskusja żyje dłużej niż sam artykuł, który ją zapoczątkował. Tematy mogą być aktywne latami, podczas gdy rozmowa pod dzisiejszym newsem prawdopodobnie skończy się jutro, gdy uwagę społeczności przykuje następna informacja.

Kolejną zaletą forum jest brak ograniczeń tematycznych. Kierunek rozmów w komentarzach pod artykułem wyznacza – i ogranicza – treść samego artykułu, natomiast nawet wyjątkowo niszowe fora internetowe (motoryzacyjne, markowe, naukowe etc.) zwykle posiadają dział z „różnościami”. Dzięki temu pozostają one aktywne i przyciągają użytkowników nawet wtedy, gdy przygaśnie aktywność w głównych tematach.

Czy warto zakładać forum internetowe?

Motywacją do założenia forum dyskusyjnego może być albo chęć zgromadzenia społeczności, albo… zarabiania na niej.

Firmowe forum internetowe służy do komunikacji z klientami, zbierania opinii czy reagowania na zastrzeżenia wobec produktów. Niekiedy pomaga także w zarządzaniu kryzysowym – gdy publiczność chce być informowana na bieżąco, np. w związku z usterką całej serii produktów. Forum umożliwia firmie także związanie klientów ze swoją marką, a jak wiadomo: klient powracający jest cenniejszy niż jednorazowy.

Zakładanie forum internetowego ma sens także wówczas, gdy nie mamy potrzeby komunikowania się z klientami, ale chcemy stworzyć społeczność. Niektórzy uruchamiają fora z pasji, gdy brakuje im miejsca wirtualnych spotkań z innymi osobami zainteresowanymi jakimś tematem, np. historią czy filmem. Nawet taki projekt może z czasem zacząć przynosić zyski.

Formaty AdKontekst czy Google AdSense pozwalają łatwo zintegrować z forum reklamy personalizowane, czyli wyświetlające treści dostosowane do preferencji użytkownika. Właściciel serwisu nie musi więc troszczyć się o pozyskiwanie reklamodawców – wybrana sieć robi to za niego. Im bardziej popularne forum, tym łatwiej zarabia, i to praktycznie bez zaangażowania ze strony właściciela.

Forum dyskusyjne z dużą liczbą zarejestrowanych użytkowników może także pozyskać sponsorów i umieszczać reklamy tradycyjne, np. w formie banerów, sponsorowanych tematów czy wpisów.

Jak założyć forum?

Założenie forum internetowego może się opłacić, ale jak to zrobić? Jeśli nie mamy doświadczenia w IT, możemy zdać się na specjalistów.


Firma informatyczna przejmie takie zadania, jak:

  • zaprojektowanie forum (nie tylko graficznie, ale także pod kątem podziału treści),
  • zaprogramowanie go na bazie popularnych aplikacji (np. phpbb),
  • zainstalowanie forum na serwerze i zabezpieczenie go,
  • wykonanie modyfikacji w razie potrzeby.

Jednym słowem – specjaliści stworzą forum i zapewnią jego bezproblemowe działanie. Z podobnymi usługami często idzie w parze pozycjonowanie, czyli zwiększanie pozycji w wyszukiwarkach, przekładające się na większą liczbę użytkowników.

Co w takim razie pozostanie właścicielowi? Przyciągnąć użytkowników, dać im temat do dyskusji i moderować wpisy. Nie wystarczy bowiem przygotować forum od strony technicznej – trzeba także dbać o poziom dyskusji. Ale to już temat… na inną dyskusję.

Myślisz o założeniu forum internetowego? Napisz do nas – przedstawimy ci możliwości oraz indywidualną wycenę. Kontakt jest darmowy i do niczego nie zobowiązuje, a zatem możesz spokojnie zastanowić się przed podjęciem decyzji.

phpBB Assistant

ul. Św. Rocha 13/15 lok. 115

15-879 Białystok, woj. podlaskie

fanpage facebook instagram google +1

tel. 505 398-720

biuro@phpbb-assistant.com

GG: 4002833

100% Zaufania

Dołącz do grona zadowolonych Klientów!

phpBB Assistant to firma Nr 1 w POLSCE, która specjalizuje się w internetowych forach dyskusyjnych. Zaufało nam ponad 500 Klientów z całego świata.

TELEFON DOSTĘPNY CAŁĄ DOBĘ:

505 398-720