Jakie forum internetowe wybrać? Skrypty forum

Skrypty phpBB, phpBB3, phpBB 3.1, Simple Machines Forum (SMF), MyBB, PunBB, miniBB, vBulletin (vB), Invision Power Board (IPB)

Choć fora internetowe działają na podobnej zasadzie, są oparte na różnych skryptach. Różnice między nimi potrafią być spore – tak z perspektywy użytkownika, jak i administratora. Jakie forum wybrać?

Skrypty forum dyskusyjnego – czym właściwie są?

Oprogramowanie, na którym opiera się forum internetowe, to fundament, który umożliwia administratorom stworzenie nowego miejsca do dyskusji z dostępnych lub samodzielnie zaprogramowanych elementów. Skrypty forów mogą różnić się poziomem zabezpieczeń, możliwościami projektowania stylów graficznych, opcjami formatowania wpisów, współpracą (lub jej brakiem) z urządzeniami mobilnymi czy stopniem obciążenia serwera.

Istnieje oprogramowanie płatne, ale darmowe skrypty forum są powszechnie dostępne, zaś niektóre z nich wyróżniają się naprawdę wysoką jakością. Można z nich bez obaw korzystać – pod warunkiem, że dysponuje się dobrym hostingiem, ponieważ niższej jakości serwery w połączeniu z bezpłatnym skryptem mogą sprawiać problemy.

Najpopularniejsze i darmowe skrypty forów

Najczęściej wykorzystywanym darmowym skryptem jest phpBB. Dziś królują jego nowsze wersje: phpBB2, phpBB3 oraz wariacja phpBB by Przemo. Oryginalny phpBB to klasyk, mający jednak ograniczone możliwości, zaś do prawidłowego działania wymagający pojemnego i szybkiego serwera. PhpBB2 ułatwia instalację, dodaje nowy system szablonów i pluginów, umożliwia pisanie wiadomości z użyciem kodu BB (czyli np. pogrubianie tekstu czy zmianę jego koloru przez proste polecenia).

Wersja phpBB3 jest jeszcze bardziej rozbudowana: zwiększa możliwości administratorów, wprowadza panel moderatora, umożliwia załączanie plików, a nawet usprawnia system zezwoleń, pozwalający przyznawać użytkownikom różne uprawnienia.

Właściciele forów często decydują się na skrypt phpBB by Przemo. To oprogramowanie o dużych możliwościach, posiadające bazę kilkuset pluginów, ale przeznaczone raczej dla zaawansowanych adminów. Wymaga ono solidnego serwera i zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń, gdyż w „gołej” wersji generuje obciążającą serwer bazę danych, bywa niestabilne i jest podatne na włamania. Na szczęście w razie problemów można liczyć na pomoc polskiej społeczności.

Skrypty darmowe, lecz mniej znane

Bezpłatny MyBB to skrypt zapewniający efektowny wygląd i wygodę obsługi, ale tym bardziej problematyczny w użyciu, im więcej forum ma użytkowników. Wydajność spada bowiem wraz ze wzrostem bazy danych, a ta szybko się powiększa. Użytkownicy powinni być jednak zadowoleni z możliwości dodawania załączników, tworzenia ankiet, list przyjaciół, a także wielu innych funkcjonalności.

Skrypt Simple Machines Forum, znany jako SMF, to propozycja i dla początkujących, i dla zaawansowanych. Jest łatwy w instalacji i obsłudze, nie obciąża zbytnio serwera, a zarazem daje duże możliwości modyfikacji. Co więcej, SMF jest dobrze zabezpieczony już w podstawowej wersji. Jego wadą jest znikome wsparcie dla polskojęzycznych adminów: support jest zapewniany głównie w języku angielskim.

PunBB to skrypt lekki i szybko działający, ale nieoferujący zbyt dużych możliwości ani adminom, ani użytkownikom. Niewielką liczbę funkcji rekompensuje optymalizacja pod kątem pozycjonowania: wątki i wpisy posiadają „przyjazne” adresy, dobrze widziane przez wyszukiwarki. Podobnej klasy skryptem jest miniBB, przeznaczony dla małych społeczności, dla których bardziej liczy się treść niż oprawa.

Płatne skrypty forum internetowego

Warto rozważyć zakup jednego ze skryptów oferowanych w ramach licencji komercyjnej. Ciekawą propozycją jest vBulletin, dający duże możliwości adminom (tworzenie grup, wybór stylów, planowanie zadań) i możliwy do zintegrowania z Facebookiem. Oznacza to, że na forum można udzielać się za pomocą popularnego serwisu społecznościowego. Co więcej, vBulletin można uruchomić jako aplikację na urządzeniach mobilnych.

IPB, czyli Invision Power Board, to wydajna, bezpieczna i wygodna w obsłudze aplikacja, możliwa do zintegrowania ze skryptami zewnętrznymi. W praktyce oznacza to szerokie możliwości edycji i dodawania nowych funkcji dla użytkowników, moderatorów czy samych adminów.

Ze względu na stopień rozbudowania, płatne skrypty są dobrym wyborem dla firm, które chcą dotrzeć do jak największej liczby użytkowników, a zarazem mieć jak największą kontrolę nad swoim forum.

Jaki skrypt forum wybrać?

Wybór oprogramowania zależy od przeznaczenia forum i jego tematyki, a także wielu innych czynników. Warto wziąć pod uwagę przewidywany ruch, jakość posiadanego serwera, czy posiadany budżet.

Podjęcie właściwej decyzji nie jest proste, ale zawsze można zasięgnąć rady specjalistów. Jeśli szukasz pomocy w wyborze forum internetowego, skontaktuj się z phpBB Assistant. Przeanalizujemy twoje potrzeby i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.

phpBB Assistant

ul. Św. Rocha 13/15 lok. 115

15-879 Białystok, woj. podlaskie

fanpage facebook instagram google +1

tel. 505 398-720

biuro@phpbb-assistant.com

GG: 4002833

100% Zaufania

Dołącz do grona zadowolonych Klientów!

phpBB Assistant to firma Nr 1 w POLSCE, która specjalizuje się w internetowych forach dyskusyjnych. Zaufało nam ponad 500 Klientów z całego świata.

TELEFON DOSTĘPNY CAŁĄ DOBĘ:

505 398-720