Forum na urządzeniach mobilnych

Szablony mobilne phpBB, phpBB3, phpBB 3.1, Simple Machines Forum (SMF), MyBB, PunBB, miniBB, vBulletin (vB), Invision Power Board (IPB)

Rośnie popularność urządzeń przenośnych, a większość stron www ma swoje wersje mobilne. Także szablon mobilny forum internetowego to dziś coś więcej niż efektowny dodatek – to już konieczność.

Użytkownicy lubią mobile

Fora internetowe pozornie rozwijają się wolniej niż klasyczne serwisy www. Aktualizacje rzadko są zauważane przez użytkowników, ponieważ nie zmieniają wyglądu strony. To jednak jest zrozumiałe, bowiem forum opiera się na zawartości tekstowej, nie grafice. Użytkownicy przyzwyczajają się do szablonu i nie lubią wizualnych rewolucji. Mimo wszystko przyszła pora na innowację, która niektórym bywalcom, a także samym właścicielom forów może wydać się radykalna. Jest nią szablon mobilny forum, umożliwiający wygodne korzystanie z serwisu za pomocą tabletów czy smartfonów. Dlaczego warto go wdrożyć? Według agencji Smart Insights, użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych spędzają aż 51% swojego czasu w Internecie, korzystając z sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Właśnie tak: łączenie się z siecią przez sprzęty typu mobile jest popularniejsze niż wykorzystanie desktopów! Niedostosowanie forum do potrzeb właścicieli smartfonów byłoby więc działaniem na szkodę własnej społeczności online – bo na pewno jest w niej wielu użytkowników „mobilnych”.

Pozycjonowanie forum mobilnego

Szablony mobilne forum dyskusyjnego dają także inne korzyści, znacznie łatwiej mierzalne niż zadowolenie użytkowników. Mowa o SEO. Pozycjonowanie forów internetowych, podobnie jak i innych stron, przez wiele lat opierało się głównie na budowaniu sieci linków. Od pewnego czasu należy jednak brać pod uwagę dodatkowy czynnik. W kwietniu 2015 roku algorytm Google zaczął premiować strony przyjazne dla urządzeń mobilnych i obniżać pozycje tych, które nie zostały zoptymalizowane. Jeśli twoje forum dyskusyjne znajduje się nisko w wynikach wyszukiwania, być może odpowiada za to brak wersji mobilnej?

Możliwości optymalizacji forum

Problem braku wersji mobilnej forum można rozwiązać na kilka sposobów. Jednym z nich jest stworzenie nowego szablonu dla wersji mobilnej. Drugim – zmodyfikowanie szablonu już istniejącego. Można wybrać rozwiązanie, które automatycznie wyświetli szablon mobilny użytkownikom urządzeń przenośnych, a także można dać im wybór, z jakiej wersji chcą skorzystać. Warta uwagi jest także aplikacja TapaTalk dla forum internetowego. To agregat treści, który można zintegrować z forum, pozwalający łatwo przeglądać nowe tematy i wpisy za pomocą tabletów i smartfonów. Dzięki niemu użytkownik nie musi wchodzić na stronę przez przeglądarkę czy uruchamiać jej z poziomu dedykowanej aplikacji. Ułatwienie korzystania z serwisu zwykle przekłada się na większe zaangażowanie społeczności.

Kiedy optymalizować forum pod mobile?

Istnieje wiele darmowych szablonów mobilnych dla forów. TapaTalk również jest bezpłatnym rozwiązaniem – zatem cena nie stanowi problemu. Ale jak można się dowiedzieć, czy zmiany są w ogóle potrzebne? To proste. Wystarczy przeanalizować forum za pomocą jednego z elementów pakietu Google dla webmasterów: testu zgodności z urządzeniami mobilnymi. Choć w sieci można znaleźć inne aplikacje o podobnej funkcji, stuprocentowo pewny rezultat daje tylko oficjalne narzędzie Google. Nie warto zwlekać z jego przeprowadzeniem. Prawidłowy wynik oznacza, że zmiany nie są konieczne. Nieprawidłowy powinien być bodźcem do działania.

Jeśli twoje forum internetowe okaże się niedostosowane do sprzętów przenośnych, skontaktuj się z nami. Przedstawimy ci możliwości działania i wykonamy indywidualną wycenę. Jeżeli zdecydujesz się na współpracę – szybko wprowadzimy niezbędne zmiany.

phpBB Assistant

ul. Św. Rocha 13/15 lok. 115

15-879 Białystok, woj. podlaskie

fanpage facebook instagram google +1

tel. 505 398-720

biuro@phpbb-assistant.com

GG: 4002833

100% Zaufania

Dołącz do grona zadowolonych Klientów!

phpBB Assistant to firma Nr 1 w POLSCE, która specjalizuje się w internetowych forach dyskusyjnych. Zaufało nam ponad 500 Klientów z całego świata.

TELEFON DOSTĘPNY CAŁĄ DOBĘ:

505 398-720