Aktualizacja forum internetowego

Aktualizacja oprogramowania phpBB, phpBB3, phpBB 3.1, Simple Machines Forum (SMF), MyBB, PunBB, miniBB, vBulletin (vB), Invision Power Board (IPB)

Choć niektórzy traktują ją jak zbędną uciążliwość, aktualizacja forum internetowego jest koniecznością. Przekładanie jej na później albo ignorowanie wiąże się z ryzykiem, którego nie warto podejmować.

Czym jest aktualizacja forum dyskusyjnego?

Aktualizowanie oprogramowania, czyli zastąpienie starszej wersji kodu jego nowszym odpowiednikiem, to czynność, do której w epoce Internetu powinniśmy już przywyknąć. Regularnie zmuszają nas do niej programy użytkowe, gry wideo, a przede wszystkim systemy operacyjne.

Chyba każdy z nas choć raz zobaczył komunikat „Nie wyłączaj komputera, trwa instalowanie aktualizacji”, w najmniej odpowiedniej chwili, gdy zależy nam na szybkim zamknięciu systemu. Mimo wszystko warto zastosować się do tej rady – dla własnego dobra. Ignorując aktualizację, rezygnujemy z nowszej, wydajniejszej wersji oprogramowania, a na dodatek otwieramy się na ataki hakerów.

Możemy narzekać, że „za czasów Windows 98 albo XP nie było takiego zamieszania”, ale nowe wersje systemu same w sobie stanowią przecież aktualizację. Nikt dziś nie korzysta już z Windows 98 – i to z dobrego powodu. Starsze odsłony systemu są trudniejsze w obsłudze, brzydsze, wolniejsze i zawierają więcej błędów. Co więcej, dziś wielu użytkowników pracuje w trybie „zawsze online”, a stałe połączenie z siecią umożliwia niepożądanym osobom wtargnięcie do naszego systemu w każdej chwili. Po co im to ułatwiać?

Wprawdzie nie każdy posiadacz nieaktualnej wersji forum stanie się ich ofiarą, ale to niemal pewne, że odczuje inne nieprzyjemności. Forum niezabezpieczone jest bowiem podatne na wirusy, umożliwia ataki spamerskie – czy to ręczne, czy to wykonywane przez roboty sieciowe, a z czasem może zostać wyłączone przez administratora serwera, jeśli ten uzna je za zbyt duże zagrożenie.

Co daje aktualizacja forów internetowych?

Forum w starszej wersji na pierwszy rzut oka może nie różnić się od tego, które jest dostępne w wersji najnowszej. Najważniejsze jest jednak to, czego nie widać. Aktualizowanie forum:


  • poprawia błędy starszych wersji;,
  • usuwa niedoskonałości w zabezpieczeniach, otwierające fora na ataki hakerskie;
  • optymalizuje skrypt forum, usprawniając jego działanie;
  • dostosowuje forum do najnowszych wersji przeglądarek i standardów sieciowych;
  • rozbudowuje fora o nowe funkcjonalności.

Pojęcie „nowe funkcjonalności” jest przy tym wyjątkowo pojemne. Może oznaczać takie opcje, jak szybkie dodawanie komentarzy, nowe możliwości formatowania tekstu, dodatki do wątków (np. ankiety), wybór stylów graficznych, czy też kolejne opcje personalizacji profilu lub ciekawe narzędzia dla moderatorów.

Kiedy zaktualizować forum dyskusyjne?

Jeśli nowa wersja jest dostępna, zawsze warto ją wdrożyć – niezależnie od tego, czy działamy w aplikacji phpBB lub pochodnych (phpBB2, phpBB modified by Przemo, phpBB3), czy w Simple Machines Forum (SMF), MyBB, PunBB, miniBB, vBulletin (vB), Invision Power Board (IPB), Phorum, Icy Phoenix, PHP-Nuke lub WowBB.

Powinniśmy pamiętać także o tym, by ulepszać nie tylko forum, ale i zainstalowane na nim dodatki – tzw. pluginy. Są one odrębnymi aplikacjami, które wymagają odrębnej aktualizacji. Ich niedoskonałości stanowią zagrożenie – hakerzy mogą bowiem wykorzystać dziury i krytyczne błędy, by przejąć kontrolę.

Wreszcie: bądźmy świadomi, że aktualizacja nie jest czynnością jednorazową. Aplikacje są stale ulepszane, a hakerzy stale starają się złamać ich kod, dlatego należy wdrażać nowe wersje zawsze, gdy się pojawią.

Jeśli posiadasz nieaktualizowane forum dyskusyjne i chcesz doprowadzić je do porządku, skontaktuj się z nami. Sprawdzimy, jakie aktualizacje należy wykonać, i przedstawimy ofertę. Pamiętaj, że rozmowa do niczego nie zobowiązuje – poznasz nasze propozycje i bez pośpiechu podejmiesz decyzję.

phpBB Assistant

ul. Św. Rocha 13/15 lok. 115

15-879 Białystok, woj. podlaskie

fanpage facebook instagram google +1

tel. 505 398-720

biuro@phpbb-assistant.com

GG: 4002833

100% Zaufania

Dołącz do grona zadowolonych Klientów!

phpBB Assistant to firma Nr 1 w POLSCE, która specjalizuje się w internetowych forach dyskusyjnych. Zaufało nam ponad 500 Klientów z całego świata.

TELEFON DOSTĘPNY CAŁĄ DOBĘ:

505 398-720