Założenie forum internetowego

Dlaczego warto być na forum dyskusyjnym, a nawet mieć swoje własne?

Globalna sieć żyje całą dobę i kipi od nieustannych rozmów pomiędzy użytkownikami. Na internetowych forach dyskusyjnych są one bardzo ożywione. To miejsca, gdzie bez przerwy się rozmawia, wymienia opinie, dzieli pomysłami, prosi o rady i ich udziela. Fora mogą pełnić przeróżne funkcje – rozrywkowe, poradnicze, informacyjne i wiele innych – oraz dotyczyć wszelkiego rodzaju tematyki. Mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty, być całkiem anonimowe lub też zakładać pewien stopień jawności informacji o użytkownikach. Każdy internauta z pewnością znajdzie forum, na którym poczuje się „jak u siebie w domu”. Każdy też może założyć własne forum.

Fora dyskusyjne: korzyści dla użytkowników

Fora dzielą się na różne kategorie, w zależności od tematu dyskusji i grupy, która w niej uczestniczy. Rodzaj forum ma wpływ na korzyści, jakie jego użytkownicy wynoszą z dyskusji. Po pierwsze, fora łączą hobbystów. Swoje fora mają fotografowie, hodowcy rybek akwariowych, fani ciężkich brzmień i tak dalej – słowem, wszelkie grupy dzielące zainteresowania i fascynacje. Forum dyskusyjne służy nie tylko zbliżeniu i integracji osób mających wspólną pasję, ale także jest miejscem, na którym można uzyskać konkretne informacje od bardziej doświadczonych hobbystów – dotyczące na przykład technik obróbki zdjęć lub rodzajów karmy dla rybek – czy też dokonać wymiany przedmiotów związanych z danym hobby.

Kolejną kategorię stanowią fora poradnicze. Można na nich uzyskiwać lub udzielać porad związanych z tematem forum, a także podzielić się osobistymi doświadczeniami w danej dziedzinie. Mogą to być fora finansowe, prawnicze, medyczne, budowlane, parentingowe (dla rodziców), turystyczne i inne – na każdym z nich użytkownicy wzajemnie sobie pomagają. Jeśli szukamy mieszkania, urodziło nam się dziecko, otrzymaliśmy spadek czy mamy zamiar wziąć kredyt, pewnie prędzej czy później trafimy na takie forum – jeśli nie w roli aktywnego dyskutanta, to na pewno w charakterze czytelnika.

Następną szeroką kategorią są fora przeznaczone dla określonych, często zamkniętych grup – na przykład dla lekarzy, którzy wymieniają się na nich swoimi doświadczeniami; dla mieszkańców różnych osiedli, dla prawników, dla pracowników określonych firm i tak dalej. To miejsca, w których mogą oni dyskutować na temat bieżących spraw i rozwiązywać wspólne problemy we własnym gronie. Są dla tych grup wygodną platformą kontaktu. Dzięki uczestnictwie w forum przeznaczonym dla członków konkretnej grupy zawodowej możemy na przykład znaleźć dobrą pracę lub zlecenie. Swoje fora mają też Polacy mieszkający np. w Anglii lub w Niemczech. To miejsce wymiany informacji o mieszkaniach, pracy czy też sprawach towarzyskich. Umożliwia także podzielenie się opiniami i doświadczeniami życia na obczyźnie.

Ciemna strona dyskusji na forach

Fora dyskusyjne nie są wolne od pewnych wad. Ich użytkownikom zdarza się popadać w konflikty, kłócić się, a nawet wyrażać się w wulgarny sposób. To może przeszkadzać innym w śledzeniu dyskusji i zniechęcać do włączenia się w nią. Kłótnie i ostre słowa na forach wynikają często z faktu, że internauci czują się w sieci anonimowi i bezkarni. Innym problemem forów jest pojawiający się na nich spam, czyli niechciane tematy i posty o charakterze reklamowym, które są zwykle nie na temat i zaśmiecają dyskusję. Sposobem na ukrócenie praktyk spamerskich i uspokojenie co agresywniejszych dyskutantów jest wprowadzenie jasnego regulaminu forum, zawierającego zasady korzystania z niego. Przestrzeganie tego regulaminu powinno być bezwzględnie egzekwowane przez administratora forum, który ma prawo wykluczyć z dyskusji osoby nie stosujące się do przyjętych zasad.

Fora dyskusyjne potrafią także uzależnić. Jeśli co chwilę sprawdzamy, czy pojawiły się jakieś nowe posty, to znak, że czas pomyśleć od małym odpoczynku od sieci i powrocie do realnego życia. Ale jeśli rozważnie korzystamy z dobrodziejstw internetowej dyskusji, możemy z niej wynieść głównie korzyści – poszerzyć wiedzę, poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, zrobić interesy lub rozwiązać swoje problemy.

Chcesz założyć własne forum internetowe?

Jeśli interesujesz się określoną tematyką, chcesz spotkać podobnych do siebie ludzi lub czujesz, że miejsce do dyskusji przydałoby się grupie, której jesteś członkiem – zdecyduj się na własne forum dyskusyjne. Prócz licznych benefitów wymienionych w tym artykule, będziesz mógł również osiągnąć także korzyści finansowe, bez większego wysiłku zarabiając na pojawiających się na forum reklamach. Szczególnie, jeśli Twoje forum osiągnie popularność.

Wdrażamy skrypty forum phpBB2, phpBB3, Przemo lub Simple Machines Forum (SMF), MyBB, PunBB, miniBB, vBulletin (vB), Invision Power Board (IPB)

Zastanawiasz się, jak założyć forum, jakie oprogramowanie wybrać i jakie funkcje wdrożyć? A może masz już forum i chcesz je szybko „rozruszać”? Skontaktuj się z serwisem phpBB Assistant – pomożemy Ci w wyborze, udzielimy fachowej porady i przygotujemy dla Ciebie indywidualną, korzystną ofertę na stworzenie i modyfikację forum.

phpBB Assistant

ul. Św. Rocha 13/15 lok. 115

15-879 Białystok, woj. podlaskie

fanpage facebook instagram google +1

tel. 505 398-720

biuro@phpbb-assistant.com

GG: 4002833

100% Zaufania

Dołącz do grona zadowolonych Klientów!

phpBB Assistant to firma Nr 1 w POLSCE, która specjalizuje się w internetowych forach dyskusyjnych. Zaufało nam ponad 500 Klientów z całego świata.

TELEFON DOSTĘPNY CAŁĄ DOBĘ:

505 398-720